X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

HAKKIMIZDA

Dünyada, artık hedefi Akdeniz’de turizm lideri olduğunu yüksek sesle dillendiren bir Türk turizmcisi var. Geçtiğimiz süreç, dünyada, bölgede ve Türkiye’de etkileri ileri ki yıllara da yansıyabilecek önemli gelişmelere sahne oldu. Turizmde yeni bir dünya düzeni sürecine girilirken, Türkiye yeni döneme son 25 yıldır bu alanda yaşanan gelişmelerden edinilen deneyim, oluşan birikim ve elde edilen kazanımlarla giriyor. Bütün bu gelişmeler, Türkiye’nin turizmde öne çıkmasını sağlarken, rakiplerine karşı daha da avantajlı duruma getiriyor. Turizm Avrupa’da ve dünyada hızla gelişirken ve turizmin ülkeye kazandırdığı gelir ortadayken, Türkiye’de otel sektörünün en tepesindeki örgüt TÜROFED’in önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.

Bir milyon kişiyi aşkın istihdam gücüyle Türkiye’nin konaklama sektöründeki en büyük şemsiye örgütü, Türkiye Otelciler Birliği’nden yola çıkarak, 2005 yılından sonra daha da güçlü yeni bir yapılanma içine girdi. Birlik Yasası’nın bir türlü hayata geçmemesi gerçeği karşısında genel kurullarını yapan 8 üye dernek Otelciler Federasyonu’nu kurma kararını aldı.

30 Haziran 2005 yılında Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Anadolu Turizm işletmecileri Derneği (ATİD), Batı Karadeniz Otelciler Derneği (BAKTOD), Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER), Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GÜMTOB) ve Kapadokya Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) den oluşan sekiz bölge derneğinin bir araya gelmesiyle kurulan TÜROFED’ in çatısı altında bugün 17 bölge derneği yer alıyor. 2005’de bin 547 olan TÜROFED üyesi derneklerin tesis sayısı, 2020’de 2 bin 451’e yükseldi. Böylelikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesislerin yaklaşık yüzde 60’ı TÜROFED üyesi oldu. Sektörün seyahat acenteliği bölümünden farklı olarak üyeliğin zorunlu olmadığı, gönüllü üyeliğin esas olduğu sektörün, bu kesimindeki örgütlenme kurumsallaşarak hızlanıyor.

TÜROFED, Akdeniz Turistik Otelciler Ve işletmeciler Birliği (AKTOB), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Anadolu Turizm işletmecileri Derneği (ATİD), Batı Karadeniz Otelciler Derneği (BAKTOD), Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER), Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB), Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD), Diyarbakır Otelciler Derneği (DOTED), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK ), Fethiye Otelciler Birliği (FODER), Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GATOD), Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB ), Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GÜMTOB), Kapadokya Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD), Karadeniz Otelciler Derneği (KATİD), Kuşadası Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KODER) ve İstanbul Turizm Derneği (ISSTA) Türkiye’nin coğrafi dağılımı doğrultusunda Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu gibi bölgelerinde bir araya gelen turizmcilerin bütünleşerek oluşturduğu Türkiye turizmini kucaklayan bir sivil toplum kuruluşudur.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!