X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Uluslararası Turizm Rakamları Yükselişte
2019-05-23 11:13:26
Uluslararası Turizm Rakamları Yükselişte

Birleşmiş Milletler dünya Turizm Örgütü'nün yayınladığı Dünya Turizm Barometresi'nin son açıkladığı rakamlara göre uluslararası turizm, 2019 yılının ilk çeyreğinde artışını sürdürmüştür. Geçtiğimiz iki yıla kıyasla daha düşük bir artış gözlenmiş olsa da yılın ilk ayları için yüzde 4'lük bir büyüme, piyasalarda olumlu bir sinyal olarak yorumlanmıştır. Orta Doğu (+%8), Asya ve Pasifik (+%6) ülkeleri, gelen turist rakamlarında en büyük yükselişin görüldüğü ülkeler olarak kayda geçmiştir. Avrupa ve Afrika'da rakamlar yüzde 4'lük bir büyüme gösterirken Amerika'nın turizm talep artışının yüzde 3'lerde seyrettiği açıklanmıştır.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Polokikashvili, "OIumlu seyreden ekonomiler, gelişen hava yolu kapasiteleri ve vize alımlarının kolaylaşmasının sonucunda uluslararası turizm açısından dünyanın her yerinde güçlü bir artış yaşanıyor. Son iki yıla kıyasla daha yavaş bir büyüme kaydedilmiş olsa da turizm sektörü, bu düşük rakamlı artışlara rağmen, dünyadaki ekonomik büyüme oranlarını geride bırakmayı başarıyor." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Dünyanın en büyük turizm bölgesi olan Avrupa, bölgenin güney ve doğu kesimlerinin yanı sıra Orta Avrupa ve Akdeniz Avrupası'nın yüzde 5'lik yükselik rakamlarının öncülüğünde kıtasal olarak yüzde 4'lük bir ilerleme kaydetmiştir. Afrika'daki büyüme rakamları ise Kuzey Afrika'da süren kalkınma çlaışmalarından etkilenerek yüzde 11'leri görmüştür. 2017'nin sonlarında yaşanan kasırgaların da etkisiyle 2018'de turizm rakamlarında düşüş yaşnan Karayipler ise pozitif rakamlara dönüş yaparak, yüzde 17'lik bir büyüme yaşamıştır. Asya ve Pasifik'te yılın ilk 3 ayını yüzde 9'luk bir büyüme ile tamamlayan Kuzey Doğu Asya'nın da etkisiyle kıta genelinde turizm rakamlarındaki artış yüzde 6'ları bulmuştur.

Bu büyüme rakamları, büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Bu olumlu gelişmeleri daha iyi iş olanakları ve daha iyi yaşam standartlarına çevirebilmeliyiz. Teknolojik gelişmelere, dijital dönüşüm ve eğitimlere yatırım yapmayı sürdürmeliyiz ki turizmin getirilerinden yararlanırken aynı zamanda turizm akışını doğru şekilde yöneterek çevreye ve toplumlara olan etkisini de hafifletebilir olalım" şeklinde açıklamalarda bulunan Pololikashvili, büyüme rakamlarını olumu yorumlamanın yanı sıra bu durumun getirdiği sorumluluklara da dikkat çekmiştir.

Kaynak: Dünya Turizm Örgütü HaberlerHaber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları