X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Hollanda’da gerçekleştirilen Vakantiebeurs Turizm Fuarı’nın değerlendirme raporunu yayımladı.

TÜROFED’in Hollanda Vakantiebeurs Turizm Fuarı Değerlendirme Raporu şöyle:

Hollanda Utrecht'de düzenlenen “VAKANTIESBEURS VAKDAGEN” Turizm Fuarı bu yıl 09-14 Ocak 2018 tarihleri arasında 48. kez gerçekleştirilmiştir. Türkiye, fuarda Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile 652 m2’lik alanda 50 özel ve kamu işletmeleri ile temsil edilmiştir. Bağımsız kuruluşlar da dahil edildiğinde bu alan 1300 m²’ye kadar çıkmıştır. Bu alan ile Türkiye, fuarın en büyük katılımcısı olmuştur.

Fuarın ilk günü Kültür ve Turizm Müsteşarı Sn. Ömer Arısoy’un da katılımı ile bir resepsiyon verilmiştir. Resepsiyona ayrıca, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci ile Hollanda turizm sektör kuruluşları temsilcileri, tur operatörleri ve medya mensupları da
katılım sağlayarak; pazar durumunu, eğilimler ve trendleri tartışma ve işbirliği imkânlarını değerlendirme fırsatı bulmuşlardır.

Fuara, TÜROFED Yönetim Kurulu üyelerinden Burhanettin Sili, Erkan Yağcı, Halil Özyurt ve Tacettin Özden katılım göstermişlerdir.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yeni bir fuar anlayışı kapsamında, destinasyon tanıtımını ön plana çıkararak oldukça beğenilen yeni bir düzenleme yapmıştır.

Antalya; Ege Bölgesi ile Anadolu Bölgesi şemsiyesi altında, özel ve kamu kuruluşları yerlerini almışlardır. Bununla birlikte, ülkemizi ön plana çıkaracak eserlerin replikaları ilgi çekmiştir.

Home of kapsamında ülkemizin tanıtımı yapılmış, fuarın ana girişine giden dış mekanda yapılan bu tanıtım, fuara girmeden ön izlenim oluşturulması yararlı olmuştur.

Ülkemizdeki UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan eserlerin fotoğraflarından oluşan sergi ile, 2018 TROYA yılı nedeniyle Troya atının heykeli konukların ilgisini çekmiştir.

Fuarda, Türkiye standında bulunan ebru sanatçısı. seramik ustası ve Maraş dondurmacısı konuklardan yoğun ilgi görmüştür.

Ayrıca; Bodrum ve Kuşadası ayrı bir stand ile tanıtım yapmış, ülkemize turist taşıyan Corendon isimli işletmenin faaliyetleri de Türkiye’nin bilinirliğine katkı sağlamıştır.

Fuarda, bugüne kadar görülmeyen bir uygulama olarak; Hollanda Emniyet Kurumu’nun tam teçhizatlı polislerin bulunduğu bir stant oluşturması, katılımcılar tarafından da oldukça ilginç karşılanmıştır. Ağırladığı ziyaretçiler tarafından olumsuz değerlendirmenin yapılmadığı
standın aksine beğeni topladığı gözlemlenmiştir.

Ancak söz konusu standın hemen yanında İsrail standının kurulması, olası bir saldırıya karşı oluşturulmuş olabileceğini akıllara getirmiştir.

Fuar alanının bütünü gözlendiğinde; genel bir küçülmenin olduğu, bazı Avrupa ülkelerinin katılmadığı ve bazı salonların alış-veriş kısmına dönüştürüldüğü gözlemlenmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar TTYD Başkanı Oya Narin TÜROFED standını ziyaret etmişlerdir.

Toplamda 700 bölgeden 1.100 katılımcının yer aldığı fuarı 108.779 kişi ziyaret etmiştir.

Genel Değerlendirme:

Nüfusu yaklaşık 17 milyon olmakla birlikte Hollanda Avrupa’da yurt dışı tatil hacmi bakımından 4. sırada yer almaktadır. Avrupa’da satılan tatillerin %8’inin Hollandalılar tarafından alındığı bilinmektedir.

Tatilleri için, daha çok araba ile gitmeyi tercih etmeleri nedeniyle, Almanya ve Fransa’nın önemli bir destinasyon olduğu bilinmektedir.

Bunun yanı sıra, en fazla ilgi duydukları turizm türü; deniz turizmi olup, ülkemiz Hollandalıların en çok tercih ettikleri deniz turizmi ülkeleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında Hollanda, bu yıl geçen yıla göre 2 sıra gerileyerek 9. sırada yer almıştır.

Hollanda’dan Türkiye’ye son 3 yılda gelen turist sayıları
20151.232,487
2016906,336
2017799,006

Azalma trendinin sürdüğü Hollanda pazarında, 2017 yılında 2016 yılına göre; %13,43 oranında bir azalma görülmektedir.

Genel eğilimin çok değişmediği Hollanda pazarının harcama gücü nedeniyle, önem verilmesi gereken bir pazar olduğu ortadadır. Özellikle 8 gün ve üstünde tatil yaptığı bilinen bu pazara önem verilmesi gerekmektedir.

Ülkemizi ziyaret eden Hollandalıların %80’i yeniden ziyaret etme düşüncesi ile ayrılmakta ve %85’i ülkemizi yakınlarına da tavsiye etmektedir.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!