X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Concorde De Luxe Resort'te gerçekleştirilen geceye TÜROFED'in kurucu başkanı Ahmet Barut, federasyonu oluşturan 14 turizm birliğinin başkanları, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve çok sayıda davetli katıldı. 

Düzenlenen gecede konuşma yapan TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, turizmin huzur ve barışla yan yana bir olgu olduğunu söyledi.

Dünyanın ve Türkiye'nin içinde yer aldığı bölgenin yaşadığı sıkıntıların, turizmcilerin mesleklerini icra etmesinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığını belirten Ayık, Türkiye'nin turimde çok önemli mesafeler kat ettiğini ve bu süreçte çok önemli bir değer oluşturduğunu kaydetti.

Turizmde bütün dünyanın gıpta ettiği bir endüstri oluşturduklarını ifade eden Ayık konuşmasına şunları söyledi: "Bu endüstri tek boyutlu değildir ve kendi içinde bileşenleri vardır. Çok boyutlu değer ve bir ürün yaratıldı. Bunun hacmini, kapasitesini çok iyi biliyoruz. 2015 yılı resmi rakamları henüz açıklanmadı. 2014 rakamları 40 milyon ziyaretçinin ülkemize geldiği, 32 milyar doların üzerinde de gelir elde edildiğini gösteriyor. Sektörümüz ithal, ikameci bir sektör değildir. Elde ettiğimiz gelirin yüzde 95'i, ülkenin kendi değerlerini, kaynaklarını kullanarak ürettiği bir hizmetin üstelik de yerinde ihracıyla sağlanmış bir gelirdir. Cari açığın da çok önemli bir bölümünü bu gelirle kapatırız."

Özellikle 2014'ün Ağustos sonundan itibaren bölgede yaşanan birtakım sıkıntılardan dolayı turizmde olumsuz sinyallerin başladığını dile getiren Ayık, bu sürecin devamında da uzun bir aradan sonra eylül ayında özellikle Antalya'da ve kıyı bölgelerde kayıplar yaşanmaya başladığını vurguladı.

Ayık, 2015'in bu sürecin gölgesinde başlayan bir yıl olduğunu hatırlatarak, Rusya ile yaşanan krizin de etkileriyle bu pazarda 700 bin civarında turist kaybı yaşadıklarını kaydetti. 

Rusya pazarındaki kaybın bir kısmını başka pazarlardan telafi etmeye çalıştıklarını ve Türkiye genelince geçen yılın gayri resmi rakamlarına göre yüzde 1 civarında kayıp yaşandığını dile getiren Ayık şöyle konuştu.

"2015'te elde edilen değerler bakımından, gelirler anlamında bir takım kayıplar olsa da sayısal anlamda bu değerleri yakalamamız bile bir başarıdır.  Çok dinamik bir sektörüz. Birçok ülkenin yapamadığı şeyleri yaparak bu noktalara geldik. İnşallah bu krizden de çıkacağız. Muhtemelen de güçlenerek çıkacağız. Bu güçlenmenin bir bedeli olacak. Birtakım kayıplarımız sözkonusudur. Bunların hepsi bize bugüne kadar kazandığımız tecrübeleri önümüzdeki birkaç yıllık dönemde aktif olarak kullanmamızla da bağlantılı olacak." 

Kamu- özel sektör işbirliği ve eş güdümünün altını çizen Ayık, "Beraber hareket ettiğimiz takdirde bu süreci mümkün olan en kısa sürede en az zararla geeceğiz diye düşünüyorum. Böyle bir umudu da taşıyorum. Bunun temel nedeni de biz hayal satarız. Hayal satanların umudu bitmez. Dolayısıyla da enseyi de karartmayalım" dedi.

Gece, TÜROFED'e destek veren şirketlere plaket sunulmasının ardından pop müzik sanatçısı Yamaç'ın konseri ile son buldu.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!