X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ
Gastronomi, turizm eğitiminin parlayan yıldızı haline geldi. Turizm bölümleri arasında doluluk oranı en yüksek bölüm Gastronomi olurken, en düşük bölüm ise Turizm İşletmeciliği oldu.

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER), 2018-YKS Turizm Eğitimi Raporunu yayımladı. Rapor, TUADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, TUADER Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Alaattin Başoda ve TUADER Karaman İl Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Serkan Aylan tarafından hazırlandı.

Rapora göre, turizm eğitimi için 34.876 kontenjan açıldı, bu kontenjanın yüzde 77.9'una aday yerleştirildi ve kontenjanların yüzde 22.1'i boş kaldı.

Ön lisansa talep daha çok arttı

Bölümlerin doluluk oranı, ön lisansta yüzde 83.5 iken, lisansta yüzde 66.1 oldu.

Turizm dışındaki okullar, turizm okullarının önüne geçti

Sosyal Bilimler, İktisat, Güzel Sanatlar, Uygulamalı Bilimler gibi Meslek Yüksekokulları, Fakülteler ve Yüksekokullar, yüzde 80.8 doluluk oranıyla Turizm MYO'larından, Fakültelerinden ve Yüksekokullardan daha yüksek bir doluluk oranına ulaştı.

Turizm Meslek Yüksekokulları, diğer turizm okullarını geride bıraktı

Turizm Meslek Yüksekokulları, yüzde 86,8 doluluk oranına ulaşarak turizm okulları arasında en yüksek doluluk oranına sahip olan okullar oldu. Turizm Fakülteleri yüzde 77,5 ve Turizm Yüksekokulları ise yüzde 33,3 doluluk oranlarına sahip oldu.

Turizm Fakültelerine EA puan türü şoku

Turizm Fakültelerinde, SÖZ ve DİL puan türü ile öğrenci alan bölümler doluluk oranlarıyla zirve yaparken, EA ile öğrenci alan bölümlerde sınıflar boş kaldı.

Gastronomi bölümlerine ilgi artarken Turizm İşletmeciliği bölümlerine ilgi azaldı

Açılan kontenjanlara aday yerleştirmeleri açısından yüzde 94,6 doluluk oranı ve kontenjanı tam dolan program sayısı açısından yüzde 76,7 oranla Gastronomi, turizm bölümleri arasında en yüksek doluluk oranına ve kontenjanı tam dolan en çok programa sahip bölüm oldu. En düşük doluluk oranına sahip bölüm ise yüzde 67,4 oranla Turizm İşletmeciliği oldu. Turizm İşletmeciliği bölümü ayrıca, programlarının yüzde 50’sini tam dolduramayan ve kontenjanı en çok boş kalan bölüm oldu.

Dil puan türü ile öğrenci alan Rehberlik bölümleri daha çok ilgi gördü

Doluluk oranı, Dil puan türü ile öğrenci alan Turizm Rehberliği bölümlerinde yüzde 94,6 iken, EA ile öğrenci alan Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümlerinde yüzde 38,3 oldu.

Lisansta Rekreasyon bölümleri doldu taştı

Turizm Fakültelerinin ve diğer fakülte/yüksekokulların Rekreasyon bölümlerine fazladan aday yerleştirmesi yapıldı. Doluluk oranı, yüzde 100’ün üzerine çıktı.

Ön lisansta Rehberlik, Rekreasyon ve Turizm İşletmeciliği, Lisansta Turizm İşletmeciliği ve puan türü EA olan Rehberlik bölümlerine ilgi azaldı

Ön lisansta yüzde 29,3 oranla Rekreasyon ve yüzde 27,5 oranla Rehberlik ve yüzde 19,8 oranla Turizm İşletmeciliği, Lisansta ise yüzde 66,2 oranla Turizm İşletmeciliği ve yüzde 61,7 oranla puan türü EA olan Rehberlik (Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği) bölümlerine ilgi azaldı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TUADER Başkanı ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem TUNA, turizm sektöründe eğitim ve istihdam ilişkisini ortaya koyacak ciddi bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yeni eğitim kurumlarının açılmasında ve kontenjanların belirlenmesinde de sektörün beklentilerinin temel alınması gerektiğini ifade etti.

Tuna sözlerine şöyle devam etti:” Günümüzde Türkiye’de sayısal anlamda yeterince eğitim kurumu var. Artık eğitimde nicelikten artışından nitelik artışına geçmemiz gerekiyor. Eğitim kurumlarının sektör beklentilerine uygun mezunlar vermesi gerekiyor. Özellikle de yabancı dil eğitimi sorunun ivedilikle çözülmesi çok önemli. Ancak bu sadece olayın bir yönü. Günümüzde çalışma koşullarının ağırlığı, imkânların ve ücretlerin yetersizliği, diplomaların değersizliği gibi etkenlerden dolayı, turizm mezunlarının sadece yaklaşık yüzde 30’u sektörde çalışmayı tercih ediyor. Kalanlar farklı işlere yöneliyor. Bu da eğitime yapılan yatırımın heba olmasına yol açıyor. Dolayısıyla bu yatırımın boşa gitmemesi ve sektörün daha rekabetçi hale gelebilmesi için eğitimli personel çalıştırmasını teşvik edecek ve zorlayacak önlemlerin alınması gerekli. Aksi takdirde yüksek hizmet bekleyen yüksek gelir grubundaki turistleri çekmemiz mümkün görünmüyor. Eğer eğitim kurumları mezunlarının nitelik düzeyini arttırıp, turizm sektörü de mezunları daha fazla istihdam ederse bu döngüden herkes kazanır. Bu durumda kontenjanlar da boş kalmaz, daha fazla aday turizm programlarını tercih eder.”

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınızHaber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!