X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Thomas Cook İflasından Bir Hafta Sonra: Ne Durumdayız?
2019-10-02 17:49:27
Thomas Cook İflasından Bir Hafta Sonra: Ne Durumdayız?

1841 yılında kurulan Thomas Cook, 16 ülkede 9000'i İngiltere'de olmak üzere toplam 21.000 çalışanı ve her yıl 22 milyonu aşan müşteri portföyüyle dünyanın en büyük seyahat işletmelerinden biriydi. Otelleri, tatil köyleri ve hava yollarıyla yılda 19 milyon kişiye ulaşmaktaydı.Thomas Cook'un 1.7 milyar pound borç yükü, Brexit belirsizliği ve pound'un değer kaybetmesi gibi faktörlere karşı savunmasız kalmasına neden olmuştur.

Thomas Cook web sitesinde yer alan bir bildiri, şirketin yeniden yapılanması ve yeniden yapılandırılmasıyla ilgili son şartları güvence altına almak için ekibin (son) hafta sonu boyunca bir dizi kilit paydaşla birlikte çalıştığını ifade etmiştir.Şirket cuma günü itibariyle en büyük hissedarı olan Fosun Turizm Grubu ve iştirakleriyle; Thomas Cook’un borç aldığı bankalarla; ve 2022-2023 yıllarına dönük kıdemli senet sahiplerinin olduğu bir grupla 900 milyon sterlinlik yeni sermaye enjeksiyonuna dayanan 200 milyon sterlinlik bir mevsimsel bekleme tesisi talebi hakkında görüşmüştür.
Önemli çabalara rağmen, bu tartışmalar şirketin paydaşları arasında bir anlaşma ile sonuçlanmadı. Bu nedenle, şirketin yönetim kurulu, derhal devreye girerek zorunlu tasfiyeye girmek için adımlar atmaktan başka seçeneği olmadığı sonucuna varmıştır.

Thomas Cook'un eski patronları, denetçileri ve mali düzenleyicileri; kamuoyunun iflasa dair soruları ile karşı karşıya kalmıştır. Çalışma Milletvekili Rachel Reeves başkanlığındaki Komite, soruşturmasının genel müdür, finans müdürü ve başkan dahil Thomas Cook yöneticilerini sorgulamanın yanı sıra denetçileri olarak çalışan PWC ve EY ile Finansal Raporlama Konseyi ve İflas Servisi'ni de sorgulamayı planladıklarını aktarmıştır.

Komitenin Başkanlığını yapan Rachel Reeves, "Tatilcilerin hayal kırıklığı ve binlerce çalışanın işlerini kaybetmesinin perişanlığı bir yana; Thomas Cook'un çöküşü, Thomas Cook'un eylemleriyle ilgili ciddi sorulara neden olmakla birlikte şirket açgözlülüğünün üzücü hikayesini ortaya çıkardı." şeklinde konuşmuştur.

Dün (1 Ekim 2019), Thomas Cook Almanya iflas ettiğini ve piyasadaki tüm işlerinin sona erdiğini açıklamıştır. Bu koşullarda, tatil rezervasyonu yaptırmış ve henüz tatile gitmemiş olan müşteriler, 31 Ekim 2019 tarihine kadar uçuş gerçekleştiremeyecek ve seyahatlerine gidemeyeceklerdir. Thomas Cook Almanya'dan gelen açıklama “Maalesef 23 Eylül ile 31 Ekim 2019 tarihleri arasında Thomas Cook uçuşlarını içeren Tui ve First Choice rezervasyonlarını, tüm müşteriler için iptal etmek zorunda kaldık." şeklinde olmuştur.1 Kasımda neler olacağını ise kimse bilmemektedir.

Thomas Cook, Neckermann Reisen, Bucher Reisen, ÖGER Turları, Signature Finest Selection ve Air Marin ile tatilleri için rezervasyon yaptıran ve ödemelerini tamamlamış olan binlerce tatilci, ödeme alamayacaklar gibi görünmektedir. Sigorta şirketi yalnızca 110 milyon avroyu kapsamaktadır ve bu miktar, yalnızca geri dönüşleri karşılayabilecektir.

Kaynak:https://www.eturbonews.com/272252/thomas-cook-one-week-later-where-are-we-now/Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları