X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Prim ödemelerinin ertelenmesine ilişkin yeni SGK duyurusu yayımlandı. 

Ertürk Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş tarafından yapılan yazılı açıklamada; prim ödemelerinin ertelenmesine ilişkin ilk SGK Duyurusu'nun 30 Ocak 2017 tarihinde yayımlandığı ve bu duyurunun 2017/17 No'lu sirküsünde yer aldığı bilgisine yer verildi. 

Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca eski duyuruya ilişkin farklı açıklamaların yer aldığı yeni bir duyurunun yayınlandığını belirten Ertürk Yeminli Mali Müşavirlik, bu duyuruda öne çıkan hususları ise şu şekilde özetledi.  

* Bu Kanunun yayımı tarihinden (27 Ocak 2017) önce tahakkuk eden prim tutarlarının tamamını ödeyenler, ertelenmesi gereken prim tutarlarını talep etmeleri durumunda, bu tutarlar başkaca prim borçları bulunması halinde bu borçlarına mahsup edilecektir. Mahsup sonrasında arta kalan tutarlar işverene iade edilecektir. 

* Prim erteleme kapsamında ertelenecek olan tutarın üzerindeki tahakkuk eden (ödenmesi gereken) sigorta primi ile işsizlik sigortası primleri ve damga vergisi borçları girmediğinden işverenlerin yararlanmakta oldukları asgari ücret desteği ile teşvik uygulanmalarından yararlanmaya devam edebilmeleri için erteleme kapsamı dışında kalan sözkonusu sigorta primleri ile işsizlik sigortası primleri ve damga vergilerini ödemeleri gerekmektedir.

* 2016 / 12 aya ilişkin sigorta prim borçlarından öncelikle ertelenmiş olan sigorta prim borcu düşürülmektedir. Ertelenmiş olan sigorta primi düşürüldükten sonra kalan sigorta prim tutarından 2016 / 4 sayılı genelgede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hesaplanmış asgari ücret desteği düşülmektedir. Yapılan bu işlemden sonra işverenler asgari ücret desteği alacağının olması halinde artan destek tutarı ise 2017/1 veya sonraki aylara ait borçlardan mahsup edilmek üzere işverenin emanet hesaplarında bekletilmektedir.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!