X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) işbirliğinde ilk kez İzmir'de Horeca Fair Ege Uluslararası 4. Otel Ekipmanları ve Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı ve Horeca Fair Ege 4. Ev Dışı Tüketim Ürünleri, Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme, Depolama, Soğutma, Taşıma ve Market Ekipmanları Fuarı düzenlendi. Kuşadası'nda 3 yıldır yapılan fuarın 4'üncüsü Fuar İzmir'de gerçekleştirildi.

Fuarın açılışına İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ETİK Başkanı Mehmet İşler, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Vekili Rahmi Yıldız ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Fuarın açılışında konuşan Nihat Zeybekci, önceden ihracatçıları desteklemek için yurtdışındaki fuarlara katılım desteği verdiklerini belirterek, "Hem fuarcılığın gelişmesi için hem de ülkemizin bir merkez olması için yurt içi fuarları da desteklemeye başladık. Yaklaşık 30 fuarın konaklamaları ile birlikte misafirlerin Türkiye'ye gelişleri konusunda yüzde 75'e varan oranlarda ihracatçılara destek veriyoruz" dedi. Otelcilik ve turizm ekipmanları ile ilgili Türkiye'nin bir merkez olması gerektiğini vurgulayan Zeybekci, her türlü altyapı ile birlikte Türkiye'nin gastronomi ve mutfak ekipmanları konusunda çok güçlü olduğunu dile getirdi.

Turizmcilerden 5 Talep

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da konuşmasında bölge ve ülke ekonomisi açısından büyük önem arz eden fuarlarla birlikte bacasız sanayi olarak turizme katkı sağlandığını belirterek, devlet olarak gereken desteği verdiklerini ifade etti. Devletin özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına büyük önem verdiğini anlatan Ayyıldız, turizm sektörünün istikrarı için desteğin vazgeçilmez olduğunu vurguladı. ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir'in sektörün çok ihtiyacı olan tedarikçilerin fuarına ev sahipliği yaptığını söyledi. Fuar için önümüzdeki yıl bu alanın iki katının hedeflendiğini anlatan İşler, eski Ekonomi Bakanı olan zihat Zeybekci'den bazı talepleri olduğunu belirterek, şunları ifade etti: "Turizmciler olarak 5 talebimiz var. 5 milyon nüfus var ama direkt uçuşlar çok az. Medeniyetler müzemiz yok. Turist gelince götürülüp gezdirebileceğimiz yer yok. İzmir'in marinası yok ve deniz turizminden pay alamıyoruz. Stadımız olmadığı için spor turizminden faydalanamıyoruz. Buraya fuar alanı yapıldı ama bir kongre merkezi bekliyoruz. EXPO alanının dizayn edilmesini istiyoruz. En önemlisi İzmir'i paketleyemedik. Daha fazla döviz getirilmesi için 1 milyonu geçemeyen turist sayımızı artırmak istiyoruz."

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, "İzmir'in değeri saymakla bitmez. İzmir için Türkiye'nin Barcelona'su demiştim. Az bile demişim, İzmir bu değerleri ile Barcelona'dan kat ve kat üstün bir şehir. Daha da yukarılara çıkarmak için fuarlara destek olmalıyız" diye konuştu. 

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!