X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurul Başkanı Osman Ayık, son gelişmeleri değerlendirdi.

Son iki gündeki gelişmelerin sektörde kaybolan ümitlerin tekrardan yeşermesine neden olduğunu söyleyen Osman Ayık, “Gerek İsrail ile ilgili adımlar gerekse Rusya ile yumuşama sinyalleri sektörün geleceğe umutla bakmasına neden oldu” dedi.

Hedef 1 milyon İsrailli turist
TÜROFED Başkanı Osman Ayık ilk olarak İsrail ile olan ilişkileri ve pazarın seyrini değerlendirdi. Ayık: “600 bin bandını yakaladığımız İsrail ile 2008 yılında ‘one minute’ krizi yaşadık. Bu krizle bu pazardan ciddi bir kayıp yaşamıştık. Hemen ardından gelen Mavi Marmara olayı da İsrail pazarını sıfırlanma noktasına getirmişti. Fakat son yıllardaki bir miktar yumuşama sayıların 200 bine çıkmasına yol açmıştı. Son gelişmelerle birlikte İsrail’deki hedefimizi 1 milyon olarak ilan ettik. Bu da mümkün. Çünkü çok İsrail, ülkemize yakın bir mesafede yer alıyor. İsrailli turistler çoklu frekanslarda gelirler, otel ve otel dışındaki tüm alanları kullanırlar. Ayrıca yıl boyu da seyahat edip farklı destinasyonları kullanıyorlar. Dolayısı ile bu pazarın bundan sonraki süreçte hızlı bir şekilde geliştirilmesi sektör açısından çok olumlu olacaktır” dedi.

"Soru işaretleri ortadan kalktı"
Osman Ayık, Rusya ile Türkiye arasındaki gelişmelerin de çok önemli olduğunu söyledi. Ayık, “Rusya, bilindiği üzere bizim ikinci kaynak pazarımız. Rusya, 25 yılda geliştirdiğimiz bir pazardı. Ve 25 yılda bina ettiğimiz bu pazar, Türkiye’deki konaklama sektöründeki yatırımları da ciddi bir şekilde etkilemişti. Dolayısı ile hızlı bir geri dönüş sağlanabilirse sektörün kaybolan umutları tekrardan canlanacaktır. Türkiye’nin yapmış olduğu ciddi bir yatırım stoğu var. Yaşadığımız süreçte 80 milyar dolarlık yatırım stoğumuzun devamlılığı bile sorgulanmaya başlamıştı. İsrail ve Rusya pazarlarının geri dönecek olması bu soru işaretlerini de ortadan kaldırıp, bize bağlı sektörlere de umut kaynağı olmuştur” diye konuştu.

"Bu seneye de yansımaları olacak"
Gelişmelerin turizm sektörüne bu sene için yansımasını da değerlendiren Ayık,  “Bu sene için iki pazardan mutlaka gelişler olacaktır. Ancak bunun boyutunu kestirmek mümkün değil. Bu durum, bundan sonraki gelişmelerin hangi seyirde ve hızda gideceği ile doğru orantılı. Atılacak adımlar çok önemli. Rusya tarafında yaptırımlar, engellemeler ve yasaklar var. Bundan sonraki süreci izleyip göreceğiz. Bu başlangıç önümüzdeki sürecin daha hızlı ilerlemesine neden olacaktır ve bu seneye de yansıması olacaktır diye düşünüyorum. En azından sektörün ve birçok yatırımın sorgulanır hale gelmesi bizleri tedirgin ediyordu. Bu soru işaretleri ortadan kalktı” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Tourism Today-Tuncay SevinHaber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!