X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Uçakla turist getirene verilecek olan 6 Bin Dolarlık teşvikten İzmir yararlanamıyor.

İzmir'e tarifeli seferle gelen turistlerin yararlanamayacağı teşvike turizmcilerden tepki gecikmedi. Haber Ekspres'te yar alan habere göre, teşvik usullerini değerlendiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, 'Bu yapılan İzmir'e haksızlıktır' dedi. Ülkede yaşanan terör olayları sonrası turizm sektöründe de ciddi sorunlar ortaya çıkmıştı.

Başbakan Davutoğlu geçtiğimiz aylarda turizm sektörü için planlanan 1. Turizm Eylem Planı içerisinde uçakla turist getirene 6 bin dolarlık teşvik verileceğini açıklamıştı. Uçakla turist getirene verilecek teşvikin usulleri de belirlendi. Tüm dünyadan, 1 Nisan-31 Mayıs arasında turist getirecek A grubu seyahat acentalarına uçuş başına 6 bin dolar destek verilecek. Bakanlıkça, yapılan inceleme neticesinde desteklemeden yararlanması  uygun görülen seyahat acentasına, takip eden ayın 15'ine kadar ödeme yapılacak. Ödemeler ise Türk Lirası olarak yapılacak.

KEŞKE KOLTUK BAŞINA VERİLSEYDİ 

Desteğin A grubu acentalarına verilmesini avantaj olarak değerlendiren ETİK Başkanı Mehmet İşler, 'A grubu acentalarının THY ya da ona benzer havayollarından bilet kesme özellikleri olduğu için bu hak onlara veriliyor. Turizmciler olarak teşvikin uçak başına değil de koltuk başına verilmesini ve İzmir'deki tarifeli seferlere de verilmesini istemiştik. Ancak yapılmadı. Niye yapılmadığını da bilmiyorum. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na inen tarifeli uçaklar bu destekten yararlanamayacak.

Bu bir haksızlık. Bunun yanında keşke koltuk başına böyle bir destek verilseydi. Dediğim gibi 3-4 tane tur operatörü birleşip bir uçak kapatırdı. Koltuk başına da bu teşvikten yararlanırlardı. Bu organizasyonun bu haliyle de turizme faydası olacak. Daha da faydalı olması için uçak yerine koltuğa çevrilmesi ve İzmir'in tarifeli seferlerine de bu desteğin verilmesi gerekiyordu. Dolayısıyla bu teşvik sektörün hepsini kapsamıyor' ifadelerini kullandı.

'TEŞVİK, İZMİR'İ DE KAPSASAYDI DAHA FAYDALI OLACAKTI'

Belirlenen teşvik sistemindeki '11 kişiden az olmaması kaydıyla' maddesinin faydasının da olmayacağını belirten İşler, sözlerini şöyle devam ettirdi: İzmir için sadece charter'lara teşvik veriyor. Tarifeli seferlere ise teşvik verilmiyor. Eğer charter ise ve 11 yolcudan fazlaysa desteği alıyor. Ancak tarifli seferlerde alamıyor. Sun Ekspres ya da British Airlines'in düzenli uçuşlarından alanlar bu teşvikten yararlanamayacak ama İzmir'e gelenler genellikle buralardan alıyor. Çünkü İzmir'in böyle bir avantajı var. Bu İzmir'e yapılan bir haksızlık ancak bu haliyle de turizme desteği tabi ki olacak. Teşvik İzmir'i de kapsasaydı daha faydalı olacaktı.

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!