X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Son dönemde sayıları giderek artan, günlük olarak kiralanan apart dairelerin güvenlik sorunları hakkında konuşan ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Kimlik bildirimi yapılmayan yerlerin artan terör olayları nedeniyle güvenlik zafiyet yaratmasından endişeliyiz"

Özellikle son günlerde sayıları hızla artan günlük kiralanabilen apart daire ve evlerin güvenlik nedeniyle mercek altına alınması gerektiğini ifade eden Ege Turistik işletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir'de bu tip konaklama yapılan mekan sayısının yaklaşık 8 bin 450 olduğunu belirterek "Kimlik bildirimi yapılmasının zorunlu olmadığı bu mekanların artan terör olayları nedeniyle güvenlik zaafiyeti yaratmasından endişeliyiz" diye konuştu.

"HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR"

ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, hiçbir belgesi olmayan, genellikle tapuda "konut" olarak görünen rezidans, apart daire ve evlerin ağırlıkla internet üzerinden kiralandığını söyledi. Normal otel odaları 100 - 250 lira gibi fiyattan pazarlanırken bu mekanların 40 liradan başlayan fiyatlarla günlük, hatta saatlik kiralandığını anlatan İşler, "Denetlenemeyen, asayiş sorunu yaratan, vergi kaybı yaratan, kayıt dışılığa neden olan, haksız rekabete yol açan bu konutların ve günlük kiralanan odaların acilen sistem içine alınması için çalışma başlatılması gerekir" dedi.

Son günlerde İstanbul ve Ankara'da yaşanan terör olaylarına ve güvenlik kaygılarına dikkat çeken ETİK Başkanı Mehmet İşler, kimliğini açıklamak istemeyen, kanun dışı işlerde çalışan, sabıka kaydı olan kişilerin kimlik belirtilmesi zorunlu olan oteller yerine bu tür mekanları seçtiğini dile getirdi. Otel olmadığı halde otel gibi pazarlanan bu mekanların sahipleri ya da mekan sahiplerince kiraya verildiğini belirten İşler, "Mekanlar kaldırılsın demiyoruz ama denetlenmesini ve bizlerle aynı koşullarda çalışmalarını istiyoruz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"GÜVENLİK ZAAFİYETİ VE ASAYİŞ SORUNU YARATIYOR"

"Ağırlıkla internetten satış yapılıyor. Kent merkezinin yanı sıra Çeşme, Seferihisar gibi ilçelerde bu şekilde çalışan rezidanslar, konutlar var. Yangın yönetmeliğine, can güvenliğine uygunluğu tartışmalı olan bu mekanlar aynı zamanda haksız rekabete de yol açıyor. İnternetten 'günlük kiralık ev, daire ya da oda' olarak kiralanan tesislerde kiralama bedelleri semtine göre 40 lira ile 100 lira arasında değişiyor. Tam donanımlı evlerin bazıları saatlik de kiralanabiliyor. Turizmin bu kadar sıkıntılı olduğu evrede fatura kesip kesmediği denetlenemeyen, kayıt dışı çalışan ve haksız rekabete yol açan, üstelik güvenlik zaafiyeti ve asayiş sorunu olan bu mekanlar için acilen bir çözüm bulunmalı. Otelcilere getirilen kimlik bildirmeye ilişkin standartlar bu mekanlara da getirilsin, bu mekanlar denetlensin ve bizlerle aynı koşullara getirilsin çalışma koşulları bu mekanlara da getirilsin."Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!