X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Kısa çalışma ödeneği başvurusu yarın başlıyor!
2020-03-22 19:11:56
Kısa çalışma ödeneği başvurusu yarın başlıyor!

T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı İŞKUR tarafından; COVID-19 Corona virüsünün olası etkileri dikkate alınarak, sözkonusu salgın hastalığın "dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamına alındığına dair yazılı açıklama yapılarak, başvuruların 23 Mart 2020 (yarın) tarihi itibariyle yapılabileceği bilgisine yer verildi.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Coronavirüs salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri'ne özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecekler. Kısa çalışma ödemeleri, ilgili bakanlığın Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'nca yapılacaktır. Gerek duyulması halinde, bağlı bulunduğunuz İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından ilave belgeler talep edilebilecektir. Yukarıdaki açıklamalara ek olarak işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması, yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacakları listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Kısa çalışma başvuruları, işçiler adına işverenler tarafından yapılacaktır. İşçiler kısa çalışma talebinde bulunamamaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği İçin İstenen Belgeler

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyen işverenlerin başvuru aşamasında tamamlamaları gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

* Kısa Çalışma Talep Formu (EK-1) ve formda yer alan ek bilgi/belgeler

* Kısa Çalışma Yaptırılacak İşçilere İlişkin Bilgileri İçeren Liste (EK-2)

* İşverenin, Corona virüsü salgınından olumsuz etkilendiğine delil teşkil edecek belgeleri (Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar veya ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından faaliyeti durdurulan işyerleri ile ilgili olarak, işyerlerinin sadece bu kapsamda olup olmadığına ilişkin belgeleri) bağlı bulundukları İŞKUR birimine e-posta (EK-3) yoluyla göndermeleri gerekmektedir.

***Talep edilen belgeleri üzerine tıklayarak, indirebilirsiniz.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları