X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

İstatistiki bilgiler vererek konuşmasına başlayan Osman Ayık’ın açıklamaları şöyle: “Türkiye’nin 30 yılda ulaştığı tesis sayıları 3300 civarındadır. 1 milyonun üzerinde yatağa sahibiz" dedi. 

Ayık, "Kaynak pazarlardaki değişimlerin çok da hızlı olmayacağı bizim için çok önemli. Alman pazarı bizim için ana bloğumuzu oluşturuyor. Türkiye bu pazarda üçüncü sıradadır. Türkiye bu pazarda 2015 yılında yüzde 9’un üzerinde bir artış gerçekleştirdi. Rusya’da birinci sıradayız. 2014’te 4 milyon 2015’te de bu pazarda 800 bin kayıp yaşadık.
Türkiye aldığı 40 milyon turistik yüzde 45’ini paket turlarla alıyor. Bu konuda İspanya ile yarış içindeyiz. Türkiye ve İspanya birbiri ile keskin bir rekabet yaşamaktadır. Ocak ve Mart ayında aramızdaki fark oluşuyor. Bu konuya önem verirsek İspanya ile rekabetimizi sürdüreceğiz. Son 30 yılda çok önemli işler yaptık. 80 milyar dolarlık bir yatırım stoğu yaptık. Turizm sektörü 54 farklı sektörü de destekleyerek kaynak yarattı. Türkiye 110 tane farklı ülkeden misafir ağırlayan bir ülke haline geldi. Bu değeri yaratırken paket tur bizim için önemli bir entrüman oldu. Her şey dahil bu rakamlara ulaşmamızda önemli bir etmendir. Türkiye bu sayede 40 milyon rakamlarına ulaştı. Bundan sonra bizim için sorun yok diyemeyiz. Çok güçlü bir ve dinamik bir sektör var karşımızda. Sektörün bir takım desteklere ihtiyacı var. Tur operatörlerine verilen desteklerin genişletilerek devam etmesi gerekiyor. Türkiye’nin yatak kapasitesi ile ilgili çok büyük sorunu yok. Bundan sonra ki dönemin kontrollü gitmesi lazım. Kamu otoritesinin dikkatli olması gerekiyor. İç turizmi geliştirme anlamında okul tatillerinin bölgesel olarak dikkate alınması lazım. İç pazarın Türk turizmine desteğinin yüzde 25 seviyesine çıkması lazım.
 2634 sayısı yasamız var. 2023 hedefimiz var ve dünya turizminde de bir değişim söz konusu. 2023 hedefimize ulaşmak için bu yasayı düzenlememiz gerekiyor.Master plana ihtiyacımız olduğu ortada. Bunu bir an önce hazırlamalıyız. Dünyada destinasyonlar arasında hızlı ve gelişen bir rekabet var. Bu ortamda kendimizi koruyarak geliştirmeliyiz. Dünyadaki değişimleri okuyarak kendimizi konumlandırmalıyız. Tüm dünya, turizm pastasındaki payını arttırmak istiyorlar. Bunları takip edip, izlememiz ve gelişmeleri okumalıyız. Özellikle İspanya’yı çok sıkı takip ederek hamlelerini görmemiz lazım. Dolayısı ile dünyayı takip etmemiz gerekiyor. Bundan sonraki süreçte güvenlik çok önemli bir noktaya geldi. Ülkemizin yaşadığı olaylar var. Ama turistlere yönelik bir saldırı olmadı. Bu bizim artımızdır. Bunu devamını sağlamalıyız. Rusya bizim için en önemli pazarlardan biri. Son günlerdeki üzücü olay iki ülke arasındaki gerilimi yükseltti. Rusya ile köklü ve tarihsel bir dostluğumuz vardır. Bu bağlar kolay kolay kopmaz. 30 milyar dolarlık bir ticari hacim var ortada. Bu krizi çok hızlı bir şekilde aşacağımızı düşünüyorum.”Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!