X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Uluslararası ilişkiler alanındaki gelişmeler, kamu çalışanlarının izinlerinin açılması ve Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkması 2016 yılını "kara yıl" olarak tanımlayan turizmcileri umutlandırdı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "2016 yılının üstündeki kara bulutların dağılacağına inanıyoruz. Son gelişmeler ışığında 2017 yılı için artık çok daha ümitliyiz" dedi.

İsrail ile varılan mutabakat, liderler zirvesinin ardından Rusya ile ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi, İran'ın charter uçuşlarına izin vermesi turizm sektörünce olumlu gelişmeler olarak değerlendirildi. "Zor bir yıl yaşayan turizm sektörü 2016 ve 2017 yıllarına çok karamsar bakıyordu. Son zamanlardaki gelişmeler, atılımlar jeopolitik yakınlaşmalar turizm sektörünü umutlandırdı" diyen TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi: "İsrail ile varılan mutabakatın İsrail pazarının yeniden canlanmasına katkı koyacağını düşünüyoruz. İran'ın charter uçuşlarına izin vermesi, Rusya'nın Rus turistlerin Türkiye'ye gidiş yasağını kaldırması önemli gelişmeler. Ek güvenlik taleplerinin yerine getirileceğinin açıklanması, havaalanlarında inceleme yapan Rus yetkililerin charter uçuşlara izin verileceğini açıklaması önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in liderliğindeki heyetlerin görüşmesi umutlarımızı arttırdı."

Rusya pazarı önemli

Rusya'nın Türkiye için vazgeçilmez bir pazar olduğunun altını çizen Mehmet İşler, enerji, tarım, inşaat ve turizm sektörünün önemli paya sahip olduğu 35 milyar dolarlık ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasının istendiğini hatırlatarak, "Ticaret hacmi artarken turizm de bundan payını alacaktır" dedi. Bu yıl şu güne kadar ülkemize 180 bin Rus turist geldiğini anlatan İşler, "Liderler zirvesinden sonra hem yasağın kalkması ve charter seferlerin başlamasıyla bu yılı 500 bin Rus turistle kapatacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Avrupa Türkiye'siz olamaz

Rusya ile yakınlaşmamızın Avrupa'dan uzaklaşmamız anlamına gelmediğini vurgulayan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, "Türkiye hem Rusya hem Avrupa için bir güvenlik kapısıdır. Jeopolitik konumuyla çok önemli bir noktada olan ülkemizin bu topraklarda sulh içinde yaşayabilmenin bir güvencesi olmuştur. Bugüne kadar komşularımız ve müttefiklerimizle kurduğumuz dostane ilişkiler bizi 40 milyon turist çıtasına yükseltmiştir. Şimdi hedef bu çıtayı aşmak ve 2023 hedeflerini yakalamak olmalıdır" dedi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Avrupa'nın yanlış yerde durduğunu ve ayıplı kaldığını söyleyen İşler sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk halkı demokrasinin ve özgürlüğün yanında durmuştur. Her fırsatta özgürlük, hukuk ve demokrasiden bahseden Avrupa'nın Türkiye'nin yanında durmaması bir eksiklik, bir ayıptır. Demokratik tercihinde yanında olmamak işin doğasına aykırıdır. Avrupa bunun karşısında durmayı tercih etmiştir ve hata yapmıştır. Ancak en sonunda yanlışını görecek ve bu hatalı tutumunu mutlaka anlayacak ve en sonunda demokrasinin yanında durarak hatasını düzeltecektir. Avrupa Türkiye'siz olamaz. Rusya ile işbirliği yapmak Avrupa'dan uzaklaşmak anlamına gelmez. Jeopolitik konumuyla ülkemiz tüm komşuları ile iyi geçinmek zorundadır. Bu topraklar her zaman  barışın istikrarla kök saldığı topraklarıdır, en kısa zamanda eski huzurlu günlerine dönecektir. Bundan hiç şüphemiz yok."

Turizmde kara bulutlar dağılıyor

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların yıllık izinlerinin yeniden açılmasını ve Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkmasını olumlu bulduklarını söyledi. Uluslararası alanda, Rusya, İran, İsrail ile ilişkilerde olumlu gelişmeler yaşanırken sektörün içeride çözüm bekleyen sorunları bulunduğunu anlatan İşler, şu görüşleri dile getirdi:

"Turizm sektörü olarak 2016 yılının üstündeki kara bulutların dağılacağına inanıyoruz. Son gelişmeler ışığında 2017 yılı için artık çok daha ümitliyiz . Sektörün direncini artırması, kırılgan eşiğin aşılması için devletten beklentilerimizi bir kez daha hatırlatmakta yarar var. İzmir için tarifesiz seferlere de 6 bin dolar destek verilmesini, ihracatçıların yararlandığı KDV muafiyetinden sektörün ihracatçı olarak yararlandırılmasını, sektörün yasasının çıkmasını, daha önce açıklanan destek ve eylem paketlerinin kapsamının genişletilmesini istiyoruz. Vergiyle ilgili konularda iyileştirmeler, sektörün bankalara olan borçları ötelenmesini bekliyoruz. Ülkemizin dış ülkelerde tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yapmaya hazırız. Bu süreçte darbenin hasarlarını iyi anlatmamız, dezenformasyonu silip atmamız ve halkımızın tanklara, ağır silahlara göğüsünü siper ederek gerçek demokrasiye sahip çıktığını tüm ülkelere anlatmamız gerekiyor.”Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!