X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun günlük kiralanan mekanlar konusunda çalışmalar yapıldığına ilişkin açıklamasını olumlu bulduklarını söyledi. İşler, “Ciddi güvenlik sorunları oluşturan, kayıt dışı, vergi kaybı yaratan, haksız rekabete yol açan günübirlik kiralanan mekanlarla ilgili yasal düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı, Ege Turistik işletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, ETİK üyesi turizmciler ve danışma kurulu üyeleriyle birlikte İzmir Valisi Erol Yıldız’ı, ardından İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’yı ziyaret etti. Ziyaretlerde, günübirlik kiralanan mekanların yol açtığı sorunlara dikkat çeken İşler, konuyu İzmir milletvekillerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilettiklerini, bu konuda acil önlemler alınması gerektiğini dile getirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün (19 Ekim 2016 Çarşamba) yaptığı açıklamada, bu konuyla ilgili bir çalışma yapıldığını söyledi. Bakan Soylu, “Günlük kiralanan evler veya kısa süreli kiralanan evler maalesef terörle de ilişkilendirilmektedir. Bu konuda günlük kiralanan evlerin kimlerin ne için kiraladığı konusu terörü yakından ilgilendiren bir durumdur. Zannediyorum önümüzdeki günlerde bu konuda hem hükümetimiz ile hem de kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.

Konuya dikkat çekmek amacıyla yaptıkları ziyaretlerin ve girişimlerin ardından İçişleri Bakanı Soylu’nun yaptığı açıklamayı olumlu bulduklarını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı, ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Bu konuda yasal düzenleme yapılması gerekiyor” dedi. İçişleri Bakanlığı’nın 2013 yılının Aralık ayında günübirlik kiraya verilen evler ve apart dairelerin kayıt altına alınmasını amaçlayan genelge yayımladığını hatırlatan Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sorunun genelge ya da polisiye önlemler yoluyla çözümlenemeyeceği aşikar. Ciddi güvenlik sorunları oluşturan, kayıt dışı, denetlenemeyen, vergi kaybı yaratan, haksız rekabete yol açan günübirlik kiralanan mekanlarla ilgili mutlaka yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Borçlar Kanunu’nda, Kimlik Bildirme Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ve ilgili yönetmeliklerde ek düzenlemeler yapılması kaçınılmaz.”

Mehmet İşler,  konunun İçişleri, Adalet ve Maliye bakanlıklarının girişimiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak yasal düzenlemelerle çözüme kavuşturulabileceğini vurguladı.  İşler,  günübirlik kiralanan mekanlarla ilgili kanuni, idari ve mali yeni düzenlemelerin acilen yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!