X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜGider kısıtlaması kapsamına giren ve girmeyen binek otomobiller nedir?


TÜROFED’in Mali Müşavirliği tarafından hazırlanan ve Gider Kısıtlaması Kapsamına Giren ve Girmeyen Binek Otomobillerin ne olduğuna ilişkin bilgilendirme yazısı yayımlandı.

Gider Kısıtlaması Kapsamına Giren ve Girmeyen Binek Otomobillere ilişkin bilgilendirme yazısı şöyle:

GVK 40 ve KVK 10 Kanun maddesinde yer alan binek otomobil ifadesinden Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonunda yer alan motorlu taşıtların anlaşılması gerekmektedir.

Ambulanslar, mahkûm taşımaya mahsus arabalar, para arabaları, cenaze arabaları, itfaiye öncü arabaları gibi özel amaçla yapılmış motorlu taşıtlar, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilme zorunluluğu bulunmayan ve sadece havalimanı apron bölgesi gibi belli alanlarda kullanılan taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakla birlikte binek otomobil kapsamında değerlendirilmeyecek ve bu türden araçlar gider ve amortisman kısıtlamasına tabi olmayacaklardır.

Ayrıca, faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobil işletmeciliği veya kiralaması ile iştigal eden mükelleflerden salt bu amaçla kullandıkları binek araçlar için de amortisman ve gider açısından kısıtlayıcı bir durum bulunmamaktadır. Bu işletmelerin bunun dışında iktisap ettikleri binek araçlar ise uygulamaya tabi olacaklardır.

1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örneğin: yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!