X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Dünyanın en büyük 4 turizm fuarı arasında yer alan EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 24. kez kapılarını açtı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarı'nın (EMITT) açılışında yaptığı konuşmada, "2020'de ise 58 milyon turist 40 milyar dolardan fazla gelir hedefliyoruz. Tabii ki sayıları vermek kolay. Gereğini yapmak ise özveri gerektiriyor" dedi.

24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm Fuarı (EMITT) TÜRYAP Kongre Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla bugün başladı. 2 Şubat'a kadar sürecek olan fuara dünyadan katılımcılar, tur operatörleri ve çok sayıda turizm uzmanı katılacak.

24. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı TÜYAP'ta kapılarını açtı. 24. EMITT Fuarı Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları'nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB'in desteğiyle, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) iş ortaklığında kapılarını açtı.

Fuar açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoyi İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Ünal ÜStel, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, TTYD Başkanı Oya Narin katıldı.

2020'de 58 Milyon Turist, 40 Milyar Dolardan Fazla Gelir Hedefliyoruz

Açılışta konuşan Bakan Ersoy; "Turizmde onlarca yıldır süregelen anlayışı değiştirmek yerleşik kalıpları yıkabilmek kolay değil. Dünya Turizm Örgütü'nün öngörülerinin de üzerinde büyüyen 1.5 milyar turist, 1.5 trilyon dolar gelirine koşan bir dünya turizm pastasını konuşur olduk artık. Bütün ülkeler sektörün büyüme potansiyelinin farkında ve gelirden pay almak istiyorlar. Biz de Türkiye olarak Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile birlikte 2023 hedeflerimizi revize ederek 50 milyondan 75 milyona yükselttik. Ay sonunda TÜİK tarafından kesin rakamlar açıklanacak olmakla beraber 2019 hedefimiz olan 52 milyon turist 34 milyar dolar olan gelir hedefimize yakalıyor olacağız. 2020'de ise 58 milyon turist 40 milyar dolardan fazla gelir hedefliyoruz. Tabii ki sayıları vermek kolay. Gereğini yapmak ise özveri gerektiriyor. Eğer düzenli olarak dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme bekliyorsanız, iş yapma şeklini de stratejinizi de değiştirmek gerekiyor" dedi.

Tanıtım Bütçesi 2020 Yılında 180 Milyona Çıkarıldı

Bakan Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü: "2018'de 18 milyon dolar olan tanıtım bütçemizi 2019'da 75 milyon dolara 2020'de ise Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı katkısı ise 180 milyon dolara çıkardık. Türkiye tarihinde ilk kez yoğun etkili yaygın ve sürdürülebilir bir tanıtım politikasını hayata geçirmiş olduk. Üstelik bu tamamen işinin uzmanı profesyonel bir yapıda çağımızın değişen yeni iletişim yöntemleri ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirmeye başladık. Turizm gelirlerimiz incelendiğinde gelirin yüzde 40'ının Marmara, yüzde 40'ının Akdeniz, yüzde 10'unun Ege ve kalan yüzde 10'unun Anadolu'nun diğer bölgelerinden elde ettiğimizde görüyoruz. Bu sürdürülebilir bir politika değil. Anadolu'nun turizmden aldığı geliri arttırmamız gerekiyor. 40'tan gazla aynı bölgeye giden turistlerimiz var. Eğer onları başka bölgelerle tanıştırmazsak başka ülkelere kaptırmamız kaçınılmaz. Bu sebeple her bölgenin kendine özgü turizm potansiyelini ortaya çıkaracak yeni tanıtım ve yatırım politikaları üzerinde çalışıyoruz. Ege Bölgesi'nde biri Çeşme'de diğeri Didim'de olmak üzere sadece bulundukları alanı değil, bütün bölgeyi kalkındıracak 2 turizm merkezinin çalışmalarını başlattık. Bu projeler Ege'nin en büyük ihtiyacı 12 aylık turizmin gerekli olan golf, termal, kongre, etkinlik, spor, doğa, bisiklet ve benzer aktiviteleri içeren çok düşük yoğunluklu doğaya saygılı geri dönüşüm ve çevre politikaları ile uyumlu yüksek gelir grubuna hitap eden çağımızın ve geleceğin turizm ihtiyaçlarına uygun dünyada örnek gösterilebilecek projelerdir.


Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!