X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Hükümet, vatandaşın ekonomik çıkarlarını korumak, doğru ve eksiksiz bilgilendirilmelerini sağlamak, son dönemde yaşanan fiyat dalgalanmalarını önlemek amacıyla fiyat etiketlerine ilişkin önemli bir düzenleme yaptı. İki hafta sonra yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre; Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığı'nca ilan edilecek şekil, logo veya işaretleri kullanmak zorunlu olacak. Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Böylece, stokçuluk yapan, usulsüz fiyat artışına giden görülebilecek.

Ayırt Edici Logolar

Ticaret Bakanlığı, Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunlu tutuldu.

Tüketici Görecek

Kullanıcılacak etiketlerin tarife ve fiyat listeleri tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilecek, okunabilecek ve hangi mala ait olduğu açıkça belli olacak. Bakanlık'tan yapılan açıklamada da düzenlemenin temel amacının tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması olduğunun altı çizildi. Bakanlık açıklamasında Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulmasının zorunlu hale getirilerek ekonomik istikrara katkı sağlanmasının amaçlandığı vurgulandı.

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!