X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yürürlüğe Girdi
2018-12-10 16:00:42
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yürürlüğe Girdi

29 Kasım 2018 tarihinde kabul edilen Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Çevre Kanunu kapsamında en çok tepki gören maddelerden biride plastik poşetlerin paralı olarak satılması oldu. Fazla poşet kullanımının önüne geçilmesi adına market poşetleri 1 Ocak 2019 yılından itibaren marketlerde en az 25 kuruştan başlayan fiyatlarla para ile satılacak. Hükümet atmış olduğu bu adımla gereksiz yere fazla poşet kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Depozito

Ek Madde 12 – Çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Bakanlık, belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1/1/2021 tarihinden itibaren zorunlu tutar. Bu doğrultuda, depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satışını gerçekleştiren satış noktaları depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlamakla yükümlüdür.

Depozito sisteminin uygulanmasına yönelik usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Poşet ücreti

Ek madde 13 – Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir. Bu maddedeki düzenlemelere ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

Resmi Gazete'de yer alan "Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u detaylı bir şekilde incelemek için TIKLAYINIZHaber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları