X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Bankalarca kredilerin ve diğer alacakların niteliklerinin belirlenmesi ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre yönetmeliğin 7. Maddesinin altıncı fıkrası yürürlükten kaldırılırken, aynı yönetmeliğe Genel karşılık uygulaması adı altında yeni bir madde eklenerek, bankalarca kredi ve diğer alacakların 31.12.2017 tarihine kadar yeniden yapılandırılacağı bilgisi yer aldı.

Bankalarca donuk alacak olarak sınıflandırılan kredi ve diğer alacaklar bu madde kapsamında iki defa ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek. Yeniden yapılan krediler, birinci yeniden yapılandırmada yeniden sınıflandırma tarihi itibarıyla ödemesi gecikmiş herhangi bir alacağın bulunmaması ve sınıflandırma tarihinden önceki son üç ödemenin vadesinde ve eksiksiz yapılmış olması gerekmekte.

İkinci yeniden yapılandırmada ise yeniden sınıflandırma tarihi itibarıyla ödemesi gecikmiş herhangi bir alacağın bulunmaması ve sınıflandırma tarihinden önceki son altı ödemenin vadesinde ve eksiksiz yapılmış olması kaydıyla İkinci Grupta sınıflandırılacak.

Bu süre içinde krediler ve diğer alacaklar için izlendikleri gruba uygulanan özel karşılık oranlarında karşılık ayrılmasına devam edilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!