X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, krizde olan turizm sektörünü değerlendirmek için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan Avcı, "Türkiye turizm alanında bir daralma yaşıyor. Türkiye bu daralmadan, bu krizden güçlenerek çıkacak. Bugün bütün arkadaşlarımızın da ittifak ettiği görüş bu" dedi.

Basına kapalı olarak yapılan toplantıya,  Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, Turist Rehberleri Birliği Başkanı A. Zeki Apalı ve Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır katıldı. Avcı, turizmin önde gelenleriyle yapılan bu toplantıların her ay yapılacağını ve kapsamının genişletileceğini söyledi.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Avcı,  "Türkiye turizm alanında bir daralma yaşıyor. Gerçi bütün dünyada, farklı farklı nedenlerden benzer şeyler söz konusu, ama Türkiye bunu biraz daha fazla hissediyor, bölgesel şartlarımız nedeniyle" diyerek başladı.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ SEKTÖRÜ RAHATLATACAK

Bayram tatilinin 9 gün olarak belirlenmesinin turizme katkı sağlamasını umduklarını belirten Avcı, "Ramazan Bayramı tatilinin, sektörümüzün de talepleri doğrultusunda, 9 gün olarak belirlenmesiyle, yani 1 buçuk günlük idari izinle, özellikle iç turizm açısından sektörü rahatlatacak bir adım atıldığını ümit ediyoruz. İnşallah yurttaşlarımız da aynı zamanda dinlenerek ve gezerek de memleketimize hizmet edilebileceğini göstermiş olacaklar. İkinci bir konu da, yine sektörün talepleri doğrultusunda, ülkemize gelen turist uçaklarının teşvik edilmesi. Bu bağlamda 6 bin dolar olan teşviklerin, 150'nin üzerinde yolcu taşıyan uçaklar için yüzde 30 zamlı olarak, 31 Mayıs'ta biten bu uygulamanın 31 Ağustos'a kadar uzatılması biçiminde" dedi.

ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ

Türkiye'nin turizm konusunda geçen yıllara göre bir daralma yaşadığından bahseden Avcı, "Türkiye bu daralmadan, bu krizden güçlenerek çıkacak. Bugün bütün arkadaşlarımızın da üzerinde ittifak ettiği görüş bu. Evet, zor günlerden geçiyoruz. Sektör olarak zor günlerden geçiyoruz, ama biz buradan hem ürün çeşitlendirmesi, hem pazar çeşitlendirmesi çok daha güçlenerek çıkacağız" diye konuştu.

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!