X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
MENÜ

Sağlıklı Turizm Sertifikası Dönemi Başlıyor

COVID19 nedeniyle durma noktasına gelen turizmi canlandırmak ve kısıtlamalar kalktıktan sonra ziyaretçilerimize sağlıklı bir tatil imkanı sunmak için son dönemde çok yoğun olarak çalıştık. Kültür ve Turizm Bakanımızın başkanlığında Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve paydaşlarımızla birlikte otellerin yeniden güvenli bir şekilde hizmete geçmesi için eğitim ve sertifika süreci ile ilgili bir dizi toplantılar gerçekleştirdik.

Oteller Evlerimizden Bile Temiz Olacak

Bizim misafirperverliğimiz ve hijyene verdiğimiz önem tüm dünyanın malumu. Salgın boyunca kendimizi ve ailemizi korumak için evlerimizde aldığımız önlemlerin çok daha fazlasını turistik tesislerimizde alacağız. Ziyaretçilerimize sağlıklı bir tatil ortamı yaratmak için diğer ülkelerin çok ilerisinde önlemleri ivedilikle uygulamaya geçirdik. Bu çerçevede Bakanlık genelgesine ek olarak konaklama sektörü olarak ziyaretçilerimizin ev personelimizin güvenliği için hijyen önlemlerine hem belgeleme hem de sertifikasyon yöntemlerine karar verdik.

Türk Otellerine Üçlü Koruma Kalkanı

Sektörde öncü yerli ve yabancı şirketler, Bakanlığın kurduğu komisyona ve Yönetim Kurulumuza yaptıkları sunumlarda, konaklama tesislerinde yeni dönemde alınacak önlemler, personele verilecek eğitim ve otellerin denetlenme sreçleriyle ilgili bilgi verdiler. Pek çok Avrupa ülkesi henüz alacağı önlemlere karar vermeye çalışırken, biz haftalardır sürdürdüğümüz çalışmalar sonrasında, üçlü bir koruma sistemi benimsedik. Öncelikle istisnasız tüm tesisler Bakanlık genelgesindeki kuralları yerine getirecekler. Ardından turizm işletmeleri ziyaretçilere daha fazla güven vermek için hijyen ve açılış çalışması yapacak. Konaklama sektörüyle yıllardır çalışan yerli ve yabancı şirketler, kullanılacak malzemelerden personelin eğitimine kadar pek çok konuyu içeren çalışmanın ardından, açılış şartlarının yerine getirilmesini sağlayacak. Son olarak da uluslararası denetim firmaları, hak eden otellere tüm dünyada geçerliliği olan "Sağlıklı Turizm Sertifikası" verecek.

Sertifikalı Otelleri Gizli Müşteriler Denetleyecek

Sağlıklı Turim Sertifikası almak isteyen oteller, tüm dünyada konaklamadan havacılığa, otomobil sektöründen restoranlara kadar geniş bir spektrumda hizmet veren uluslararası şirketlerin otellerde yapacakları yerinde denetimlerle belgelerini alacaklar. Bu sertifikalara konulacak olan kare kod sistemiyle tüm müşteriler kaldıkları tesisin denetim geçmişini şeffaf olarak görebilecekler. Aylık olarak gerçekleşecek denetimlerin bir ksımı haberli, bir kısmı ise habersiz olacak. Denetçiler zaman zaman gizli müşteri olarak tesislerde kalarak alınan önlemleri yerinde inceleyecekler.

Sertifikayla Normalleşme Hızlanacak

Dünyadaki ilk örneklerden biri olan sertifika programında sektör temsilcileri olarak ilgili bakanlıkların destekleriyle mutabık kaldık. Ben ve pek çok arkadaşımız Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) sayfasında duyurduğu denetleme şirketleriyle çalışmaya başlıyoruz. Biz de bakanımız gibi belge sahibi işletmelerin artmasıyla turizm sektöründeki normalleşmenin hızlanacağına inanıyoruz. Ayrıca bakanlık, sertifikalı otelleri resmi sitesinden duyurarak, daha fazla önlem alan tesislerin tanıtımına büyük katkı sağlayacak.

Otellerimize Duyulan Güven Artacak

İnanıyorum ki Almanya başta olmak üzere dünya çapında bilinen bu denetleme firmalarının onayı, yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin endişelenmeden tatile çıkmalarını sağlayacak. Sektördeki arkadaşlarımız yeni dönemin gerekleri ve tedbirler konusunda çok bilinçliler ve heyecanla sezonun açılışını bekliyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte COVID 19 ve hijyen konusunda aldığımız önlemler diğer ülkelerin çok ilerisinde. Yunanistan'dan İspanya'ya diğer ülkeler hala alacakları önlemleri tartışırken, biz kapılarımızı açmaya hazırız. Bu zor süeçte boş durmadık, her ayrıntıyı düşünerek sağlıklı bir tatil imkanı sunmak, bozulan moralleri düzeltmek için çok yoğun çalıştık. Umuyorum bu özverili çabalarımız Türk turizmini ilerleyen dönemde sektörde dünya lideri konumuna taşıayacaktır.

Sururi ÇORABATIR
TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı

 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!