X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
OSMAN AYIK - Tercih yine Türkiye olacak
2016-06-28 15:38:00
OSMAN AYIK - Tercih yine Türkiye olacak

Turizm sektörümüzün içinde bulunduğu durum malum. Ülkemizin etrafında oluşan jeopolitik olaylardan kaynaklanan nedenlerden  ötürü insanlar Türkiye’ye gelmek istemiyor. Ciddi kayıp içerisindeyiz. Özellikle Antalya, İstanbul. Muğla başta olmak üzere. 5 aylık rakamlar da bunu gösterdi.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; Türkiye dünya turizm sektörünün en önemli ülkelerinden biridir. 40 milyon turist bandını gören bir ülke olarak dünya turizmindeki yerimiz çok sağlam. Sunduğumuz ürün çok iyi. Bunu ben söylemiyorum, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in desteği sayesinde FVW dergisi ile AKTOB’un organizasyonunda Antalya’da yapılan toplantıda Alman Seyahat Acentaları (DRV) Yönetim Kurulu Başkanı Nobert Fiebig söylüyor. Çünkü sayılardaki azalma onları da etkiledi.  

Bu seneyi bir şekilde yaşayacağız. Bundan kaçamayacağız. Bu senenin bize sağlayacağı getirilere odaklanmamız gerekiyor. Öncelikle pazarımızı ve ürünümüzü çeşitlendirmeye yatırım yapacağız. Belli ülkelere bağımlı kalmamak için alt yapımızı geliştireceğiz.

Diğer yandan ülkemizin ana pazarını oluşturan Ruslar ve Avrupalılar bizim verdiğimiz hizmeti gittikleri başka ülkelerde bulamayacaklar. Özellikle otel ve hizmet kalitesi anlamında büyük sıkıntılar yaşayacaklar. Çünkü hiçbir ülke bizim kadar cömert ve misafirperver değil. İspanya’dan gelen haberler bunları doğrular nitelikte.

Yıllardır Türkiye’ye gelen ama yaşanan sıkıntılar nedeniyle farklı ülkeleri tercih edenleri Türkiye’yi yeniden tercih etmeleri için yapmamız gereken işler var. Bu noktada dikkatli olmalıyız. Kalitemiz ve hizmet anlayışımızı korumamız gerekiyor. Bu sene zarar edeceğiz ama kalite ve hizmetimizi koruyacağız. Eğer bunu sağlarsak bu sene bizi tercih edenler ülkelerine mutlu döneceklerdir. Bu durum da Türkiye’de her şeyin eskisi gibi olduğu algısını yaratacaktır. Bu sene bizim için en büyük tanıtım sağladığımız hizmeti ve kaliteyi korumaktır.

Ayrıca tanıtımı da aktif şekilde sürdürmeliyiz. AKTOB’un FVW dergisiyle, TÜROFED in Romanya İşadamları Birliği ile Antalya’da  yaptığı organizasyonlar gibi yurtdışından karar vericileri ülkemize getirmeliyiz ve ülkemizi yerinde göstermeliyiz. TÜROFED olarak TOBB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün bir toplantısını ülkemizde yapmayı planlıyoruz. Bu konularda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile daha yakın çalışmalıyız.

Bu arada yeni bakanımız Nabi Avcı ile sektör bileşenleri olarak bir toplantıda bir araya geldik. Sorunlarımızı aktarma olanağı bulduk. Kendisine sektörün sorunları tüm çıplaklığı ile anlatıldı. Direnç artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu belirtildi.  Kendisi sektörle çok yakın çalışma isteğini belirterek her ay toplantı yapma kararını belirtti. Umarız çözüm odaklı çalışmalar yaparız.

Zor günleri beraber aşmak dileği ile ülkemize iyi bir turizm sezonu diliyorum.

Saygılarımla.
 Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları