X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Osman AYIK - Sezon Bitti
2016-10-22 10:30:00
Osman AYIK - Sezon Bitti


2015 yılı sonlarında başlayan sıkıntılar 2016 yılında daha da derinleşti ve sektör olarak bugüne kadar yaşamadığımız zor bir sezonu bitirdik. Artıları eksileri hesaplıyoruz. Her işletmenin sonucu bilinmez ama genel rakamlar zaten durumu ortaya koyuyor. Geçen seneye göre % 40-45 oranında kaybımız oldu. Açılamayan oteller, iş yerleri, çalışamayan personel hep olumsuz hanede durdu.

Kamunun aldığı kararlar yeterli olamadı. Olmadığını hepimiz gördük zaten. Çeşitli platformlarda bıkmadan usanmadan dertlerimizi, isteklerimizi, acil yapılması gerekenleri devamlı aktardık.  Küçük ilerlemeler kaydettik, ancak yapısal sorunlarımızı çözemedik.

Bununla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığının üzerinde çalıştığı “Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının artırılmasına yönelik faaliyetlerin desteklenmesi hakkında çıkarılması planlanan karar” çalışması ile 12-13 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen “ Turizm Şurası” bizlere umut veriyor. Umarız her iki çalışma da sonuçları açısından verimli olur.

Bir diğer gelişme de, TÜRFED olarak 24 Kasım 2016 tarihinde 5. Olağan Genel Kurulumuzu yapıyoruz. Bizlere bugüne kadar desteklerini esirgemeyen üyelerimizle, delegelerimizle Antalya’da buluşacağız. Geçen genel kurulda olduğu gibi kamu ve özel sektör bileşenlerini genel kurulumuzda buluşturacağız; sorunlarımızı, mutluluklarımızı paylaşacağız. Genel kurulumuzun hemen ardından 25 Kasım 2016’da AKTOB’un geleneksel hale getirdiği ve dünya turizminde otorite kişilerin katılacağı konuşma ve paneller ile 2017’yi irdeleyeceğiz.  Sayın Bakanımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin de katılım göstereceği her iki organizasyon da sorunlarımız aktarma açısından önem taşıyor.

Her iki buluşmaya da tüm sektör temsilcilerini davet ediyorum.

Umutlarımızı kaybetmedik. Kamunun turizme daha çok önem vereceği inancıyla 2017’ye daha güçlü başlayacağız.

Saygılarımla.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları