X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
OSMAN AYIK - Çok Çalışmalıyız
2016-09-01 16:36:00
OSMAN AYIK - Çok Çalışmalıyız

15 Temmuz 2016 gecesinde yaşanan darbe girişimi, içinde yaşadığımız 21. yüzyıl dünyasında ve Türkiye’sinde asla kabul edilemeyeceğimiz bir durumdu. Halkın tercihlerine ve demokrasinin ön koşulu olan kurum ve kuruluşlara yönelik olduğuna inandığımız bu kalkışmayı, çağdaş ve modern bir toplum oluşturma arzusu ve doğrudan demokrasiye yönelik bir eylem olması nedeniyle şiddetle kınadığımızı tüm platformlarda sözlü ve yazılı olarak belirtip demokrasiye ve ülkemize tüm gücümüzle sahip çıkarak çalışmalarımızı sürmeye devam ediyoruz.

2016 yılının turizm sektörü açısında zor geçeceğini öncelerde defalarca belirtmiştik. Fakat sektörümüzde Rusya uçak krizi ile başlayan, terör saldırıları ile en üst seviyeye ulaşan kriz, Rusya ve İsrail ile aramızdaki ilişkilerin iyileşmesiyle, Avrupa’dan gelen rezervasyonlar ve iç turizmdeki hareketlenmelerle beraber canlanmaya başlamıştı ki 15 Temmuz darbe girişimi ile yüksek miktarda rezervasyon iptalleriyle karşı karşıya kaldık. Bu durumu, en az zararla atlatabilmek için birçok girişimlerde bulunduk. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen olağanüstü hal ile ilgili yurtdışında çalıştığımız tur operatörlerine, olağanüstü hal durumunun günlük hayatı ve seyahat özgürlüğünü etkilemediğini aktaran yazılar gönderip görüşmelerde bulunduk. Benzer yazıları yurtdışında bulunan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı müşavirliklerine ve ataşeliklerine, yurtdışı turizm ve otelcilikle ilgili birliklere göndererek birçok kişiye ulaşarak ülkemizin güvenli bir ülke olduğunu aktarmaya çalıştık. Ayrıca büyük tur operatörlerinin yetkililerine ülkemizin ne kadar güvenli olduğunu yerinde anlatabilmemiz için davetler gönderdik.

Bununla birlikte, ülkemize etkinlikler kapsamında gelen Thomas Cook CCO’su Björne Sandström ve Schauinsland Reisen Başkanı Kassner’in iyi günde yanımızda oldukları gibi kötü günde de yanımızda olduklarını ifade etmeleri bizlere güç vermiştir.

Darbe girişimi sonrasında kamu personelinin iptal edilen izinlerinden dolayı otel rezervasyonlarının kesintisiz bir şekilde iade edilmesi için tüm üye otellerimizle ortak karar alarak vatandaşlarımızı mağdur etmemeye çalıştık, bu vesileyle tüm üyelerimize hassasiyetlerinden dolayı içtenlikle teşekkürlerimi sunarım.  Kamu personelinin izin kullanımının tekrar başlaması ile Kurban Bayramını da içine alan uzun dönemde ciddi sayıda dönüş alacağımızı düşünüyorum.

Diğer yandan, TÜROFED olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler ile emekli öğretmenler ve ailelerinin derneklerimize bağlı üye tesislerden %0-35 oranına kadar indirimli olarak yararlanması kabul edilmiştir. Kampanyaya katılan üye tesislerimiz TÜROFED web sitesinden yayınlanmaya başlanmıştır. Kampanyaya, öğretmenler tarafından olumlu tepkiler alınmakta ve diğer meslek gruplarında da benzer kampanyaların kendileri için de uygulanması yönünde talepler gelmektedir. İlerleyen günlerde diğer meslek grupları ve çeşitli kamu kurumu çalışanları içinde çalışmalar yapacağız.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı başkanlığında Türk turizm sektörünün önemli temsilcileri ile Almanya'nın Frankfurt kentinde Avrupa'nın önde gelen tur operatörleri ve turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldik. Toplantıda ülkemiz turizm sektörünün durumu, Almanya'dan gelen turist sayısının artışına yönelik çalışmalar ve iki ülke turizm ilişkileri ele alındı. Ayrıca Sayın Bakan, ülkemizin Almanya ve İngiltere’nin güvenli olduğu kadar güvenli olduğunu belirtti.

Son dönemde asıl önemli gelişme Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in görüşmesiydi. 2014 yılında 4.5 milyon üzerinde ağırladığımız Rus turist misafir 6 ayda 180 bine kadar indi. Ama son dönemde iki ülke arasındaki ilişkiler yeniden canlandı ve gelişmeler çok olumlu safhalarda seyrediyor. Rusya'dan tarifeli seferle  uçuşlar gerçekleşiyor. Charter seferlerinin başlamasıyla yılın kalan döneminde minimum 500 bin Rus turisti bu sene ağırlamayı hedefliyoruz. Ama bu gelişme, esas 2017 olmak üzere gelecek yılları da çok önemli etkileyecek.

Hepimizin, tüm turizm sektörü bileşenlerinin, önümüzdeki yıllar için çok çalışması gerekiyor.Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!
antalya çit antalya düğün salonları