31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Osman Ayık: “Turizm, en stratejik sektörlerden biridir”
16.05.2018 10:20

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Akbank işbirliği, Bodrum Otelciler Derneği’nin (BODER) katkıları ile düzenlenen toplantıda “Geleceğimiz Turizm” konuşuldu.

Ramada Resort Bodrum’da gerçekleştirilen toplantıya TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Gulet Turistik ve Magic Life kurucusu Cem Kınay, Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim
Birkan, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt ve Bodrum Otelciler Derneği Genel Sekreteri Orhan Kavala ile birçok otelci ve turizmci katıldı.

Toplantıda konuşan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizm sektörünün tüm dünyada büyüme trendi içinde olduğunu söyledi. Ayık: “Turizm sektörü sadece bizim ülkemiz için değil tüm dünya için önemli bir sektör. Bizim ülkemizde de turizm sektörü en işlek sektörlerden bir tanesi. Ticaret açığının kapanması için turizm sektörü bizim elimizdeki en önemli kaynaklardan birisi. 2017 yılında yüzde 40’dan fazlasını turizm sektöründen elde ettiğimiz gelirler ile cari açığın yüzden 40’dan fazlasını kapattık. Turizm sektörü Türkiye’deki katma değer en yüksek stratejik sektörlerden bir tanesi. Bizim sektörümüz tıpkı bir jeneratör gibi kendi ürettiğimiz enerji 55 tane farklı evdeki ışığı yakıyor. Dolayısı ile gerçek anlamda geleceğimiz turizm” dedi.

Türkiye’nin petrolünün turizm olduğunu söyleyen Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan ise “Rekabet alanımız olan sektör turizmdir. Türkiye’nin otomobili ve petrolü turizmdir. Biz en az nüfusumuz kadar turist ağırlayarak bu sektörden çok daha fazla pay alabiliriz. Türkiye ekonomisini turizm ağırlıklı bir sektör olarak düşünmemiz lazım” dedi. 2 saat süren toplantıda Türkiye ve Bodrum’un turizm sektöründeki yeri konuşuldu.
(Bodrumolay.com – Hülya Elteş)

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!