31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Turizm Bakanlığı'ndan Hijyen ve Çevre Sağlığı
04.12.2017 14:10

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm sektöründe hizmet veren işletmelere "Hijyen ve Çevre Sağlığı" hakkında bir yazı göndererek, alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve işletmeler Genel Müdürü Kudret Arslan imzasıyla gönderilen yazıda şu satırlara yer verildi.

"Ülkemizin turizm alanında gittikçe büyüyen bir potansiyele sahip olması, Bakanlığımızca planlı ve etkin politikaların oluşturulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda sağlık ve güvenliğin ön planda tutulduğu tatil tercihlerinde, şikayetlere sebep vermemek, ülkemize gelen turistlerin memnuniyetini sağlamak, tanıtım ve reklam açısından ülkemiz turizmine telafisi güç zararları önlemek amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek örgütlerinin yanı sıra, turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ve kuruluşlara da ciddi sorumluluklar düşmektedir.

Bu sorumluluk bilinci çerçevesinde, turizm tesislerindeki fiziksel nitelikler, hizmet kalitesi, personel niteliği ve eğitimi ile sağlık, hijyen ve güvenlik konularında, özellikler yoğun turizm sezonu öncesi olası olumsuzlukların önlenmesi amacıyla, turizm işletmeleri ve kuruluşları tarafından, azami özenin gösterilmesi gerekmektedir. Sözkonusu çaba, sadece insan sağlığı ve tüketici açısından değil, aynı zamanda ülkemizin uluslararası alandaki imajının olumsuz etkilenmemesi açısından da önem taşımaktadır.

Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin 17. Maddesinde de belirtildiği üzere, turizm tesislerinde her türlü tesisatın tasarımında, kullanılan yapı malzemelerinin seçiminde, suyun temizliğinde ve klorlanmasında, yiyecek içecek maddelerinin hazırlanmasında, depolanmasında, saklanmasında ve sunumunda, hijyen ve sağlık kurallarına uyulması gerekmektedir. Bu amaçla tesislerde ihtiyaç duyulan sağlık, hijyen, temizlik ve bakım tedbirleri tavizsiz ve düzenli şekilde uygulanmalı, turist sağlığını tehdit eden hastalıkların oluşmasını engelleyecek gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu kapsamda turizm sektöründe hizmet veren işletmelerce gerekli hassasiyetin gösterilmesini sağlayacak tedbirlerin alınmasını önemle rica ederim."

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!