31
X
Kullanıcı Girişi
Giriş yapmak için lütfen aşağıdaki formu kullanınız.
tib unwto Turkey Home Turkey Home Youtube
Osman Ayık: "Hükümet'in Turizme Gereken Önemi Vermesini Bekliyoruz"
01.12.2017 20:50

AKTOB’un organize ettiği 7. Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık: “Siyasilerin ve Hükümet’in turizme gereken önemi vermesini bekliyoruz” dedi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın açıklamaları şöyle: “Turizmi tüm ülke geneline yaymalıyız. Türkiye’deki yatırımların yüzde 4’ü turizme yöneliktir. Bu yatırımlar daha da yaygınlaşabilir. Turizm yatırımlarının yüzde 50’si Antalya ve İstanbul’dadır. Turizm 59 sektör içinde ekonomiyi en fazla canlandıran 20. sektördür. Turizm sektörü kredi geri ödemelerindeki en risksiz grubu oluşturmaktadır. Turizm sektörünün cari açığa olan katkıları ortada. Elde edilen döviz ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu ve stratejik sektör olmayı hak ettiğinin en önemli göstergesidir.

Türkiye’de bugün en fazla destek gören otomotiv sektörü ve tekstil sektörü ile kıyaslandığı zaman turizm bizim petrolümüzdür. Biz bu sektörü gözbebeği bir sektör haline getirmemiz lazım. Bu sektöre gereken önemi siyasilerden ve hükümet yetkililerinden bekliyoruz.

2014 yılına kadar çok istikrarlı büyüdük. Dünyadaki toplam turizm hareketinden daha hızlı büyüdük ve bu noktaya geldik. 2014 yılındaki payımızı korumak ve bunun üzerine çıkmak asıl hedefimiz olmalı.

Türkiye turizmini toparlayacak güce sahibiz. Bakanımızın dediği gibi Türkiye 3. evreye girdi. Son iki yılda rekabet ettiğimiz ülkelerle aramız çok açıldı ama sektörün bilgisi ve birikimi ve kamunun otoritesi ile bu farkı hızlı bir şekilde kapatırız diye düşünüyorum. Türkiye’nin bulunduğu nokta itibari ile çok önemli bir yerde. Türkiye, seyahat alışkanlığının en çok geliştiği ülkelere çok yakın.

Kısa vadede bizim için önemli olan konulardan biri de iç turizm. İç pazar bizim için önemli kaynak pazarlardan biridir. Biz iç pazarı farklı bir şekilde ele almalıyız. İç pazar ile ilgili okul tatilleri başta olmak üzere konaklama tesislerinin belgelendirilmesindeki çifte standartın giderilmesi çok önemli. ÖTV iadesini de çok önemsiyoruz. Bu sektörün ÖTV iadesi bu sektör için çok önemli bir destek olacaktır. Konaklama sektörü ihracatçı kapsamına alınmalı.”

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!